yilin-en-buyuk-halka-arzi-Ke6I8CXD.jpg

Yılın en büyük halka arzı

Eylül 14, 2023 0Haberler

Dünyada yılın en büyük halka arzı unvanını çip üreticisi Arm Holdings ele geçirdi.

SoftBank Group’un ana ortağı olduğu Arm gelen yüksek taleple 51 dolar olan üst bant fiyattan 4,87 milyar dolarlık halka arz geliri elde etti. Böylelikle şirket 54,5 milyar dolarda pahalanmış oldu.

Şirketin payları perşembe günü Nasdaq’da süreç görmeye başlayacak.

Şirket daha evvel 8-10 milyar dolar ortası halka arz hedeflemiş lakin SoftBank’ın sonlu oranda halka arz kararı sonrası bu maksadını düşürmüştü. SoftBank şirketin hala yaklaşık yüzde 90’ını denetiminde bulunduruyor.

Arm’ın halka arzına 10 kattan fazla talep geldi.

SoftBank’ın İdare ve İcra Şurası Lideri Masayoshi Son, halka arz için fiyat belirlerken, masada para bırakmak manasına gelse bile bu talebi baltalamak istemediğinin sinyalini vermişti.

Bloomberg’in kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran, Çarşamba günü yapılan son fiyat belirleme toplantısında, birtakım bankacılar ve yöneticiler daha yüksek bir fiyattan yana hal koyarken, tartışmanın bir kısmının 52 doların mantıklı olup olmadığına odaklandığını söyledi.

Son’un da tartışmaya katıldığını belirten kaynaklar 100 milyon dolar kadar ek gelir için sağlıklı bir çıkışı riske atmaya değmeyeceğini söyleyerek 51 doları seçtiğini belirtti.

Bloomberg’in hesaplamalarına nazaran, halka arz fiyatıyla Arm yaklaşık 54,5 milyar dolar pahasına ulaştı.

Uzun vadeli strateji

Son’un halka arz konusundaki yaklaşımı, çipleri dünyadaki akıllı telefonların birçoklarında bulunan Arm’a yönelik uzun müddettir devam eden beklentisini de ortaya koydu.

Arm ayrıyeten, Nvidia Corp’a 1,1 trilyon dolardan fazla piyasa kıymeti kazandıran bir sanayi değişimi olan yapay zeka çipleri ve jeneratif yapay zekaya yönelik ilgiden de faydalanmaya hazırlanıyor.

1990 yılında Acorn Computers, VLSI Technology ve o zamanki ismiyle Apple Computer Inc. tarafından ortak bir teşebbüs olarak kurulan Arm, 1998’den SoftBank’ın şirketi 32 milyar dolara satın aldığı 2016 yılına kadar Londra Borsası ve Nasdaq’ta süreç gördü.

SoftBank, 2020 yılında Arm’ı Nvidia’ya 40 milyar dolara satmaya çalıştı ve başarısız oldu. Bu atılım, taşınabilir telefon sanayisi tarafından kullanılan temel teknolojiyi sağlayan şirketin tek bir alıcının eline geçtiğini görmek istemeyen Arm müşterilerini kızdırdı.

Yeniden halka arz

Bloomberg News’in haberine nazaran, bu mutabakatın masadan kalkmasıyla Arm, daha evvel 60 milyar ila 70 milyar dolar ortasında bir bedel biçmeye çalıştığı halka arza yöneldi.

Arm daha evvel halka arzda 8 milyar ila 10 milyar dolar toplamayı hedeflerken, SoftBank’ın Arm’a 64 milyar dolardan fazla bedel biçen bir süreçle Vision Fund’ın sahip olduğu yaklaşık yüzde 25 hisseyi satın almaya karar vermesi nedeniyle bu gaye kısmen düşürüldü.

SoftBank ayrıyeten Arm’ın paylarının daha büyük bir kısmını elinde tutmaya karar verdi ve Arm’ın en büyük müşterilerinden kimilerini içeren yatırımcılara yalnızca yüzde 10’luk bir hisse bıraktı. Halka arzın bir modülü olarak Arm, payların 700 milyon dolardan fazlasını Intel Corp., Apple Inc., Nvidia Corp., Samsung Electronics Co. ve Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. için ayırdı.

Halka arz, Johnson & Johnson tüketici sıhhati yan eseri Kenvue Inc. tarafından yapılan 4,37 milyar dolarlık halka arzı geçerek bu yıl dünyanın en büyük halka arzı oldu.

Arm’ın halka arzı, ABD’de halka açılma planları 2009’daki mali krizden bu yana yaşanan en derin ve en uzun kotasyon problemine takılan birçok teknoloji teşebbüsünün ve başka şirketlerin halka arzları için de bir katalizör olabilir.

Teknoloji dalının en büyük halka arzlarından

Arm’ın halka arzı, elektrikli araç üreticisi Rivian Automotive Inc’in Ekim 2021’deki 13,7 milyar dolarlık arzından bu yana ABD’deki en büyük halka arz olacak.

Halka arz birebir vakitte teknoloji sanayisinin gelmiş geçmiş en büyükleri ortasında yer alacak, lakin yeniden de en büyük iki halka arzın epeyce altında kalacak: Alibaba Group Holding Ltd’nin 2014’teki 25 milyar dolarlık arzı ve 2012’de o vakitler Facebook Inc. olarak bilinen Meta Platforms Inc. tarafından gerçekleştirilen 16 milyar dolarlık birinci halka arz.