turkiye-2-ceyrekte-yuzde-38-buyudu-QLc7UxYJ.jpg

Türkiye 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdü

Ağustos 31, 2023 0Haberler

Türkiye iktisadı yılın ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 3,8 büyüme kaydetti.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ikinci devirde büyümenin yıllık bazda yüzde 4 olması istikametindeydi.

Ankette en düşük kestirimi veren kurum 2. çeyrekte yıllık yüzde 2,5; en yüksek iddiası veren kurum ise yüzde 4,7 büyüme varsayımında bulunmuştu.

Çeyreklik bazda büyüme beklentisi ise yüzde 3,3 olarak belirlenmişti.

Türkiye iktisadı yılın birinci çeyreğinde yüzde 4’lük büyüme kaydetmişti.

Öncü göstergelerde hane halkı tüketimi öne çıkmıştı

Perakende satışların dahil olduğu öncü göstergeler, sanayi ve ihracatta yavaşlamaya karşın tüketimin ikinci çeyrekte güçlü kaldığını gösterdi.

Mayıs ayında perakende satışlar evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 30 artış kaydetmişti. Haziran ayında ise perakende satışlardaki yıllık artış yüzde 28,5 olmuştu.

Sanayi üretimine ait göstergeler de Şubat ayındaki yıkıcı sarsıntıların akabinde toparlanmanın sonlu olduğunu göstermişti.

Nisan ayında sanayi üretimi bir evvelki yıla nazaran yüzde 1,2 gerilerken, Mayıs ayında yüzde 0,2’lik, Haziran ayında ise yüzde 0,6’lık sonlu yükseliş görülmüştü.

İhracat tarafında ise ikinci çeyrekte gerileme kaydedilmişti. TÜİK datalarına nazaran 2023’ün ikinci çeyreğinde toplam ihracat bir evvelki yıla nazaran yüzde 6’ya varan düşüşle 61,74 milyar dolara geriledi.

-İkinci çeyreğe ait büyüme bilgileri anlık olarak güncellenecektir. Bilgiler ve datalara ait yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz