piyasa-amb-beklentilerinde-ikiye-ayrildi-1VlDA8eB.jpg

Piyasa AMB beklentilerinde ikiye ayrıldı

Eylül 14, 2023 0Haberler

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz kararına odaklandı.

Bankanın 2024 için TÜFE’yi yüzde 3’ün üzerinde öngördüğü haberi üzerine faiz kararı bıçak sırtı bir hale geldi.

Bloomberg anketine katılan 34 ekonomist AMB’nin pas geçmesini beklerken 32’si faiz artışı öngörüyor. AMB’nin faiz kararı veren İdare Konseyi’nin üyelerinden gelen son açıklamalar da kurulun çok net bir formda ikiye bölündüğünü ortaya koyuyor.

Portekizli üye Mario Centeno faiz artışlarının iktisada ziyan vereceği açıklamasına karşı Slovakyalı üye Peter Kazimir yüzde 2 maksadına bir öteki faiz artışı olmadan ulaşamayacaklarını belirtmişti. Lider Christine Lagarde ise karar hakkında rastgele bir ipucu vermedi.

Bloomberg Economics Ekonomistleri David Powell ve Maeva Cousin baz senaryolarının faiz artışı olduğunu belirtse de bunun güçlü bir ihtimal olmadığını kabul ediyor.

Ekonomistler “Ekonomik yavaşlama, çekirdek enflasyon patikasında aşağı istikametli dönüş, ABD’de faiz artış döngüsünün sona erme ihtimali ve Çin dayanıklılığı üzerindeki telaşlar İdare Konseyi’ni faizleri sabit tutmaya ikna edebilir” yorumunu yapıyor.

Bankanın faiz kararına ek olarak açıklayacağı ve 2025’i de kapsayacak projeksiyonlar gelecek faiz patikası hakkında yatırımcılara ipuçları verecek. Bloomberg’in 1-6 Eylül ortasında düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 84’ü daha evvel yüzde 1,5 olarak açıklanan AMB 2024 Euro Bölgesi büyüme kestiriminin aşağı taraflı revize edileceğini düşünüyor.