norvec-varlik-fonu-ubsnin-en-buyuk-hissedari-oldu-3u1fykjL.jpg

Norveç Varlık Fonu UBS’nin en büyük hissedarı oldu

Eylül 12, 2023 0Haberler

Norveç’in 1,4 trilyon dolar büyüklüğündeki Varlık Fonu, daha evvel Credit Suisse’i devralan ve bu mutabakatın avantajlarından faydalanarak memleketler arası yatırımcıları kazanmaya çalışan İsviçreli bankacılık devi UBS’nin en büyük hissedarı haline geldi.

Dünyanın en büyük kamu varlık fonunu yöneten Norges Bank Investment Management(NBIM) neredeyse 20 yıldır hissedarı olduğu kümedeki payını bu ay yüzde 5’in üzerine çıkardı.

UBS yöneticileri, geçtiğimiz altı ay boyunca yatırımcılara, eski rakipleri Credit Suisse’in kamu aracılığıyla 3,4 milyar dolarlık kurtarılmasında başarılı olabileceğini kanıtlamaya çalışıyordu.

Birçok büyük fon yöneticisi ise, UBS’nin karmaşık entegrasyon sürecini ne kadar yeterli yürüttüğüne ve hissedar getirilerini ne kadar erken yine başlatacağına odaklanmış durumda.

S&P Capital IQ’ya nazaran halihazırda UBS’nin en büyük 10 hissedarı ortasında yer alan NBIM, ABD’li yatırımcılar Dodge & Cox ve BlackRock şirketlerini geride bırakarak en büyük hissedar pozisyonuna yükseldi.

Credit Suisse’in de birinci 10 yatırımcısı içindeydi

NBIM, Mart ayında iflas ettiğinde Credit Suisse’in de birinci 10 yatırımcısı ortasındaydı lakin payları elden çıkarmaya çalışıyordu.

Credit Suisse’in Nisan ayındaki son Genel Şura toplantısında NBIM, idare şurasının çoğunluğu ve lider Axel Lehmann’ın aleyhinde oy kullanarak, “Hissedarlar, kendi çıkarlarına uygun hareket edilmemesi halinde idare konseyinde değişiklik talep etme hakkına sahip olmalıdır” sözlerini kullanmıştı.

Devralma konusunda muahedeye varıldıktan sonraki haftalarda NBIM CEO’su Nicolai Tangen, İsviçre gazetesi Finews’e yaptığı açıklamada, “İsviçre hükümeti, Credit Suisse’i kurtarmak için hakikat adımları attı. Bu atakla İsviçre finans merkezi ve ötesinde denetim edilemeyecek bir durumun yaşanmasını önledi” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hedefte ABD’li büyük fon yöneticileri var

Colm Kelleher, 18 ay evvel UBS’nin başına geldiği tarihten itibaren bankanın Wall Street’teki muadilleriyle ortasındaki değerleme farkını kapatmak gayesiyle büyük, yüklü olarak ABD’li etkin fon yöneticilerini kazanmaya odaklanmıştı.

İsviçre’de halka açık olarak süreç gören UBS, muhasebe defter pahasının (bir varlığın orjinal maliyetinden varlığa yapılan amortisman, itfa ve paha düşüklüğü maliyetlerinin düşüldüğünde ortaya çıkan değer) bir katının biraz üstünde süreç görürken Kelleher’in mesleğinin birçoklarını geçirdiği Morgan Stanley ise bunu iki katı fiyatla süreç görüyor.

UBS’nin üst seviye yöneticileri, global operasyonlarına karşın bankanın yatırımcılar tarafından Avrupa odaklı görüldüğüne lakin ABD’li rakiplerinin ise daha yaygın olarak süreç gören Wall Street’te halka arz olmanın yarar gördüğünü inanıyor.

Credit Suisse kararından beri yüzde 30 yükseldi

UBS payları, Credit Suisse’i kurtarma kararı aldığı altı aylık süreçte yüzde 30 yükseliş kaydetti.

Yatırımcılar ve analistler, bankanın geçtiğimiz ay muahedenin gerçekleşmesi için kamudan finansal dayanak talep etmeyeceklerine dair açıklamalarına olumlu reaksiyon vermişti.

UBS’nin ikinci çeyrek sonuçlarında 29 milyar dolar kâr açıkladığı Ağustos ayının sonunda payları daha da yükselmişti.

Bu sayı, bir banka için şimdiye kadarki en büyük çeyreklik çıkar olma özelliğini taşısa da sayının tamamına yakını Credit Suisse satın alımından elde edilen muhasebe hesaplarından kaynaklandı.

Analister, UBS’nin Credit Suisse’i satın almayı kabul etmesiyle orta verilen pay geri alımlarına gelecek yıl tekrar başlayacağını öngörüyor.