4-1-1200x600.jpg

MSC’nin sipariş defteri, Hapag-Lloyd’un toplam kapasitesine eşdeğer

Ekim 24, 2022 DuyurularHaberler

ALPHALINER verileri, Mediterranean Shipping Co’nun (MSC’nin) sipariş defterinin şu anda, beşinci en büyük okyanus gemisi Hapag-Lloyd’un toplam kapasitesine eşdeğer, göz alıcı 1,76 milyon TEU seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Londra’dan The Loadstar, istatistiklerin 2M Alliance’ın geleceğini sorgulamaya yol açtığını bildirdi.

Muazzam yeni inşa programının yanı sıra msc, S&P pazarında oldukça aktif ve Ağustos 2020’den bu yana yaklaşık 240 adet ikinci el gemiyi güçlü bir şekilde satıyor.

Bu, filosunu 4,5 milyon TEU’ya çıkardı ve 2M ortağı Maersk ile arasına yaklaşık 200.000 TEU kapasiteli gün ışığı koydu.

Şimdi MSC CEO’su olan eski Maersk yöneticisi Soren Toft, bu haftaki üçüncü çeyrek ticaret ve görünüm değerlendirmesinde, enflasyon, faiz oranları ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle ‘önümüzde bazı zor çeyrekler’ olacağı konusunda uyardı.

Bununla birlikte, ‘olumlu kalmak için pek çok neden vardı ve hizmet teklifimizi daha da genişletmek için sadece hava kargo değil, kara tarafında da başka çözümler geliştiriyoruz’ dedi.

Maersk ve MSC arasındaki 10 yıllık 2M gemi paylaşım anlaşmasının süresi 2024’te sona erecek. 2014 yılında MSC, ilgili sipariş defterleri göz önüne alındığında küçük ortaktı ve Maersk’in vadesi gelen sadece 380.000 TEU tonajı vardı. önemli ölçüde tersine döndü.

İçeriden bir kaynak, The Loadstar’a iki operasyon ekibi arasındaki toplantıların genellikle “çarpık” olduğunu ve kapasite konularında “ciddi anlaşmazlıkların” düzenli olarak “en üst düzeyde” reddedilmek zorunda olduğunu söyledi.

Ancak geçen ay Maersk CEO’su Soren Skou, MSC ile ittifak ortağı olarak devam etme konusunda çok olumluydu. 10 yıllık sürenin sonunda 2M’nin 12 aylık aralıklarla yenilenebileceği anlaşıldı.

Vespucci Maritime CEO’su Lars Jensen, agresif büyüme stratejisiyle MSC’nin kendisini bağımsız bir küresel operatör olmak üzere konumlandırabileceğini öne sürüyor.

“Filoyu büyütmek, MSC’nin büyük doğu-batı ticaret yollarında geniş ve rekabetçi bir ağ oluşturmak için artık bir ittifakın üyesi olması gerekmediği bir ölçeğe ulaştığı bir geleceğe giden yolu önemli ölçüde açıyor” dedi.

Analist, “Aslında, yine kendi kaderinin efendisi olur” diye ekledi.

ALINTI: DENİZHABER