lojistik-daha-karmasik-ve-rekabetci-bir-yapiya-evriliyor-OZZJIA2U-1200x675.jpg

Lojistik daha karmaşık ve rekabetçi bir yapıya evriliyor

Eylül 11, 2023 0Haberler

Necmi ÇELİK

Batı Innovative Logistics Memleketler arası Satış Yöneticisi Kaan Aydın Dünya’nın sorularını yanıtladı.

Şirketinizde inovatif yaklaşımlar ve tahliller nelerdir?

Batı Innovative Logistics olarak inovasyon ve teknolojik yeniliklere biz de epey değer veriyor ve bu alandaki gerekli yatırımları yapıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz MyBATI uygulamamız ile lojistik süreçlerini daha da optimize etmek ve müşterilere daha fazla denetim sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Bu uygulama, müşterilerimize gönderi takibi, envanter idaresi, raporlama ve süreç izleme üzere bir dizi değerli özelliği kolay kolay kullanma fırsatı sunuyor. MyBATI, lojistik tecrübesini daha şeffaf, süratli ve tesirli hale getirerek müşterilerimize katma kıymet sağlıyor.

Lojistik bölümünün seyahati yakın gelecekte nasıl bir fotoğraf sunacak?

Lojistik dalı, dijitalleşme, otomasyon, yapay zeka ve objelerin interneti (IoT) üzere teknolojilerle büyük bir dönüşüm yaşayacak. Bu durum, verimliliği artırarak ve süreçleri optimize ederek maliyetleri düşürecek. İklim değişikliği kaygıları ve çevresel düzenlemeler, lojistik dalının sürdürülebilirlik odaklı değişimini hızlandıracak.

Elektrikli taşıtlar, yeşil güç kullanımı ve karbon ayak izi azaltma tedbirleri daha yaygın hale gelecek.Küresel tedarik zinciri karmaşıklığını unutmamak gerek. Jeopolitik gelişmeler, tedarik zincirlerinin daha karmaşık ve hassas hale gelmesine yol açabilir. Tedarik zinciri idaresi, tedarikçi çeşitlendirmesi ve risk idaresi daha fazla değer kazanacak. E-ticaretin üyümesi ise son mil teslimatlarında ve süratli lojistik hizmetlerinde artan talep manasına gelir. Lojistik firmaları bu talebi karşılamak için daha süratli ve verimli teslimat metotları geliştirmek zorunda kalacaklar.

Veri güvenliği ve saklılığı, lojistik bölümü müşteri bilgilerinin güvenliği ve saklılığı mevzularında daha katı düzenlemelere tabi olabilir. Bu, lojistik şirketlerinin data güvenliği tedbirlerini artırmasını gerektirecektir.Küresel Krizler ve Pandemiler üzere global çapta meydana gelen durumlar da lojistik dalını önemli halde etkileyebilir. Tüm bu faktörler, lojistik kesiminin yakın gelecekte daha karmaşık ve rekabetçi bir hale gelmesine yol açabilir. Türkiye ise lojistikte değerli bir oyuncu olarak öne çıkmaya devam ediyor.

BATI Innovative Logistics’in kurumsal ve iştirak yapısı hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

BATI Innovative Logistics, global nakliyecilik hizmetleri sunma misyonu ile 1992 yılında İstanbul’da kuruldu. Faaliyetlerimize global yenilikleri takip ederek, müşterilerimizin tercih ettiği tahlil ortağı olma vizyonumuzu koruyarak ve etik değerlerimizden ödün vermeyerek 30 yılı aşkın müddettir devam ediyoruz. Denizyolu, Havayolu, Proje Kargo ve Gemi Kiralama, ISO Tank, Yat, Flexitank Konteyner Nakliyeciliği, Karayolu ve Depolama, Sınır Temsilciliği ve Liman Acenteliği, Bozulabilir Kargo Nakliyatı alanlarında 200’den fazla çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz.

Türkiye’de İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Bursa, İzmit, Gaziantep, İskenderun, İST Havalimanı, Ankara, Çanakkale Limanı, Derince ’de olmak üzere toplam 10 bin metrekare alanda 10 şube ve 3 depoya sahibiz. Milletlerarası arenada ise Seul, Güney Kore & Köstence, Romanya’da 2 Yurtdışı İrtibat Ofisi; Almanya: Berlin (BATI Logistics GmbH), İtalya: Trieste (BATI Logistics SrL) ve Amerika: New York olmak üzere 3 yurtdışı ofisimizle Denizyolu Nakliyatı, Havayolu Nakliyatı, Proje Kargo Nakliyeciliği ve Gemi Kiralama, ISO Tank Nakliyeciliği, Yat Nakliyeciliği, Flexitank Konteyner Nakliyatı, Karayolu ve Depolama, Çizgi Temsilciliği ve Liman Acenteliği, Bozulabilir Kargo Nakliyeciliği alanlarına dünyanın tüm noktalarına hizmet vermeye devam ediyoruz.

Proje ve yat nakliyatında 2023 nasıl geçiyor?

Uzun yıllardır proje ve yat nakliyatı alanlarında mühendis grubumuz ve alanında uzman çalışma arkadaşlarımızla başarılı işlere imza atıyoruz. 2022 yılında tüm maksatlarını tamamlamış bir BATI olarak 2023 yılına hoş bir başlangıç yaptık. Geçtiğimiz yıl 150’den fazla projeyi taşırken, 100’den fazla yatın sahibi ile buluşmasını sağladık. 2023 yılına geldiğimizde ise yılın birinci yarısında hedeflediğimiz proje ve yat taşıma sayılarının üzerine çıkarak yıl sonundaki amaçlarımızı tutturacağımızı şimdiden görebiliyoruz.

ISO tank nakliyeciliği konusunda nasıl bir altyapıya sahipsiniz?

BATI Innovative Logistics olarak, ISO tank nakliyatı konusunda uzmanlaşmış takımımız ve bu tıp nakliyecilik için gerekli olan tüm ekipman ve teknik bilgiye sahibiz. ISO tank nakliyatı sırasında eserlerin güvenliği ve kalitesi büyük ehemmiyet taşır. Bu nedenle taşıma sırasında sıkı güvenlik protokolleri ve kalite denetim tedbirleri uygularız. Ayrıyeten, sıvı ve gaz eserlerin makul sıcaklık ve basınç şartlarında taşınması gerekebilir, bu nedenle bu ihtiyaçlara uygun ekipman ve teknik bilgiye sahibiz. ISO tank nakliyatı, birçok farklı sanayi için kritik bir hizmettir.

2023 yılı performansınız nasıl gidiyor, 2025’te yahut gelecek 5 yılda Batı Innovative Logistics kendini nerede görmeyi hedefliyor?

2023 yılı performansımızı değerlendirirken, şirket olarak daima büyümeye odaklandık ve bu yıl içinde kıymetli adımlar attık. Amerika yeni ofis açılımı bu yıl attığımız en kıymetli adımlardan biri oldu. Takip eden yıllardaki gayelerimiz ortasında ise Avrupa’da yeni ofisler açmak, pazar hissemizi büyütmek ve memleketler arası alanda müşteri sayımızı artırmak ve yeni navlun servisleri eklemek için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Nakliyat hizmetlerimizin kalitesini artıracak teknoloji odaklı yatırımlarımıza devam ediyoruz. Başta kendi yazılımımız olan My BATI Kargo takip uygulamamız olmak üzere teknoloji alanında kendimizi geliştirerek lojistik bölümünde teknolojik bir lojistik şirketi olarak anılmayı planlıyoruz. 2025 ve sonrası 5 yıl içinde BATI Innovative Logistics’i sürdürülebilir büyüme yaklaşımı içinde daha büyük ve daha güçlü bir lojistik şirketi olarak görmeyi hedefliyoruz.