kkmde-dusus-ucuncu-haftasinda-5QOedtpQ.jpg

KKM’de düşüş üçüncü haftasında

Eylül 14, 2023 0Haberler

Kur muhafazalı mevduatlarda (KKM) son periyotta uygulanan düzenlemeler tesirini gösteriyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran 8 Eylül haftasında kur muhafazalı mevduatlarda 15,7 milyar TL’lik düşüş izlendi. Bu düşüşle birlikte kur muhafazalı mevduatlar 3,33 trilyon TL’ye geriledi. Dolar cinsinden ise 124,3 milyar dolarlık büyüklük kaydedildi.

8 Eylül haftası itibariyle kur muhafazalı mevduatlarda gerileme üçüncü haftasına girmiş oldu.

Temmuz ayında KKM’ye zarurî karşılık getiren iktisat idaresi son aldığı kararla 6 aya kadar vadeli KKM’lerde mecburî karşılık oranlarını yükseltme kararı aldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bildirisine nazaran, KKM hesaplarına uygulanan mecburî karşılık kısa vadelerde artırıldı.

Buna nazaran 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli, TCMB’ce kur/fiyat muhafaza takviyesi salanan hesaplar için mecburî karşılık yüzde 25 olarak belirlendi. 1 yıla kadar, 1 yıl ve daha uzun vadeli KKM hesapları için ise zarurî karşılık yüzde 5 oldu.

TCMB’nin 21 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan bildirisine nazaran tüm vadelerdeki KKM hesaplarına yüzde 15 zarurî karşılık uygulanıyordu. TCMB ayrıyeten KKM hesaplarından TL mevduata geçişin sağlanması maksadıyla belli dönüşüm oranlarının tutturulamaması durumunda bankalara DİBS tesis kuralını getirmişti.