kkm-tekrar-geriledi-lqzvzDSH.jpg

KKM tekrar geriledi

Eylül 7, 2023 0Haberler

Kur muhafazalı mevduatlarda (KKM) geçen hafta tekrar geriledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran KKM büyüklüğü geçen hafta 20,3 milyar TL düşüşle 3,35 trilyon TL olarak kaydedildi. Dolar cinsinden bakıldığında ise KKM büyüklüğü 125,6 milyar dolar oldu.

Önceki haftayla birlikte iki haftada KKM’de 60 milyar TL’ye varan düşüş yaşandı.

KKM’de düşüş sürerken, yetkililerin de KKM’den çıkışa işaret eden açıklamaları devam etti. Bu bahiste son açıklama OVP sunumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

KKM sisteminin vazifesini yerine getirdiğine ve kur istikrarını sağlamada kıymetli katkı sağladığına dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Kur muhafazalı mevduatlarımızın, kur istikrarının pekiştiği bir yerde, Türk lirası mevduatlara dönüşmesinin yolunu açacağız. Merkez Bankamız, yeni koşullara nazaran güncelleyeceğimiz Yatırım Taahhütlü Avans Kredisiyle para siyasetinin gerektirdiği duruşundan taviz vermeden yatırımlarımızı destekleyecektir. Program periyodunda uzun müddettir üzerinde çalıştığımız İstanbul Finans Merkezi projemiz de meyvelerini vermeye başlayacaktır. Finans ve finansla ilgili danışmanlık hizmetlerimizde hizmet ihracatımızı artıracak ve ülkemize döviz girdisi sağlayacağız.