jpmorgandan-abd-paylari-icin-rehavet-uyarisi-xPLdVAkO.jpg

JPMorgan’dan ABD payları için “rehavet” uyarısı

Eylül 4, 2023 0Haberler

ABD’de pay senedi yatırımcılarının kendilerine olan itimatları JPMorgan Chase stratejistlerinin endişelenmesine yol açtı.

Mislav Matejka liderliğindeki takım tarafından geçilen bilgi notunda, “Güven konusunda bariz bir rehavet var, Volatilite Endeksi tarihi düşük düzeylerde ve pay konumları ortalamanın üstünde düzeylere yükseldi. Artık rastgele bir güvenlik ağı kalmadı ve yükselişi kaçırma korkusu (FOMO) tüm süratiyle devam ediyor” tabirleri kullanıldı.

ABD pay senetleri bu yıl iktisadın beklenenden daha yeterli bir performans sergilemesi ve faizlerin yakında tepeyi göreceği beklentileriyle güçlü bir ralli yaşadı. Yükseliş yapay zekâdaki gelişmelere ait optimistlik nedeniyle bilhassa teknoloji paylarında belirginleşmişti.

Matejka, Eylül ayının pay senetleri için ekseriyetle zayıf olmasına karşın inanç ve pay durumlarının düşüş eğiliminden uzak olduğunu vurguladı.

Yatırımcı itimadı tamponların ortadan kalmasına neden oldu

Statejistlerden oluşan grup, “Yatırımcı itimadının, iktisatta artık büsbütün yumuşak bir inişe nazaran konum alması nedeniyle artık tampon yok” değerlendirmesinde bulundu.

Banka, MSCI ABD Endeksi’nin 12 aylık fiyat/kazanç oranın 19 kat arttığını, bilhassa de yüksek gerçek getirilere karşı bu düzeylerde zorlandığına dikkat çekti. Takım, katsayıların pay başına yarar ivmesiyle olumlu bir korelasyon gösterdiğini ve yararlar için revizyonların ise yine aşağı dönebileceğini belirtti.

Matejka’ya nazaran memleketler arası pay senetleri ABD’den daha alımlı görünmeye devam ediyor. Banka ABD payları için konumunu azalt görüşünü korurken İsviçre başta olmak üzere dünyanın geri kalan kısmı için ise yükünü artık duruşunu sürdürüyor. Fakat bu strateji, S&P 500’ün bu yıl ABD hariç MSCI Tüm Ülke Dünya Endeksi’nden daha güzel bir performans sergilemesiyle hala meyvesini vermedi.