japonyada-negatif-faiz-periyodu-kapanacak-beklentisi-MOR1FvFe.jpg

Japonya’da ‘negatif faiz periyodu kapanacak’ beklentisi

Eylül 12, 2023 0Haberler

Japonya tahvil piyasası, merkez bankasının negatif faiz oranı siyasetinin sona erme ihtimalini giderek daha fazla fiyatlarken kısa vadeli borçlanma maliyetlerinin de yükseldiği görülüyor.

Bloomberg tarafından derlenen bilgilere nazaran, ülkenin gecelik swapları, Japonya Merkez Bankası’nın negatif faiz siyasetini Ocak ayında sona erdireceğini gösteriyor.

Fiyatlamalarla birlikte yetkililerden gelen açıklamalar da negatif faiz periyodunun sonuna yaklaşıldığına işaret ediyor.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Lideri Kazuo Ueda hafta sonu Yomiuri gazetesine verdiği demeçte, BOJ’un fiyatların ve fiyatların sürdürülebilir bir formda artmaya devam edeceğinden emin olması halinde negatif faizleri sonlandırmanın mevcut seçenekler ortasında olduğunu söylemişti.

Ülkenin çekirdek enflasyonu Temmuz ayına kadar 16 ay boyunca merkez bankasının yüzde 2’lik gayesinin üzerinde kalmıştı. Bu durum ultra gevşek para siyaseti uygulayan Japonya’da sıkılaşma istikametindeki beklentileri desteklemişti.

Yüksek enflasyon, ABD ve Euro Bölgesi’ndeki faiz oranları yükselirken Japonya’nın gerçek faiz oranını rekor düşük düzeye yakın tutuyor ve BOJ’un ultra gevşek siyasetini değiştirmesi gerektiğine işaret ediyor.