global-piyasalarin-odaginda-abd-bilgileri-var-2LVlEky3.jpg

Global piyasaların odağında ABD bilgileri var

Ağustos 31, 2023 0Haberler

Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak bilgileri beklerken, Asya endekslerinin Çin’de açıklanan bilgilere reaksiyonu karışık oldu.

Tahvil piyasalarında ise Fed’in sıkılaştırma döngüsünü yakın vakitte sonlandırabileceği fiyatlaması tesirli oluyor. Çarşamba günü yüzde 0,5’e varan yükselişlerle günü tamamlayan Wall Street endeksleri vadeli süreçlerde tekrar artıda. Asya’da Japon Nikkei 225 yüzde 1 yükselişle olumlu ayrışırken, Hong Kong ve Çin Borsaları ekside. ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız düşüşü 5. güne taşıdı ve yüzde 4,11 düzeyinde. Bloomberg Dolar Endeksi 4 gündür düşüyor ve 1.235’ten süreç görüyor.

Çin’den güçlü veriler

Çin’de imalat aktivitesine ait açıklanan datalar Ağustos ayında aralık beşinci aylık daralmaya işaret etse de yeni siparişler ve üretimde toparlanma gözlendi.

Veriler, Çin iktisadında üretime dair göstergelerde en kötüsünün geride kalmış olabileceği umutlarını beraberinde getirdi.

Çin’in resmi PMI imalat endeksi Ağustos ayında 49,7 düzeyine inse de data, 49,2 düzeyindeki Bloomberg anket beklentisini aştı.

TD Securities Makro Stratejisti Alex Loo, “Belki de yetkililerin son siyaset dayanak tedbirleri sonrasında üreticilerin itimadının tabandan dönüşünü görüyoruz” yorumunu yaptı.

Ülkede imalat aktivitesinde toparlanma gözlense de iktisadın bu yıl güçlü bir destekçisi olan hizmetlerde zayıflama görüldü. Çin imalat dışı PMI altındaki hizmet aktivite endeksi 50,5 ile kritik 50 düzeyinin üzerinde kalsa da, aralık ayından bu yana en düşük düzeyde gerçekleşti.