global-piyasalarda-gozler-abd-istihdam-datalarinda-Vvc12K4s.jpg

Global piyasalarda gözler ABD istihdam datalarında

Eylül 1, 2023 0Haberler

Küresel piyasaların gündeminde Çin’de açıklanan teşvik adımları ve ABD’de açıklanacak istihdam bilgileri var.

Hong Kong’da piyasalar son 5 yılın en güçlü fırtınası nedeniyle sürece kapalı. Çin’de açıklanan teşvikler sonrası Çin CSI 300 artıda.

Çin yuanı, zarurî karşılık oranı indiriminin akabinde birinci evrede elde ettiği çıkarların bir kısmını geri verdi. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri artıda.

Petrol fiyatları Rusya’nın ihracat kısıtlarını sürdürebileceği sinyalini vermesi ve ABD’de stokların azalmaya devam etmesi sonrası nisandan bu yana en güçlü haftalık yükselişini kaydetme yolunda ilerliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Perşembe günü yüzde 0,31 yükseldikten sonra yatay seyrediyor.

ABD verisinde Taylor Swift etkisi

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ABD’de tarım dışı istihdama yönelik medyan beklentisi Temmuz’da 187 bin kişi artan tarım dışı istihdamın geçen ay 170 bin kişi arttığı tarafında. İşsizlik oranının yüzde 3,5 düzeyinde kaldığı varsayım ediliyor. Ortalama saatlik fiyatlarda aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,3 artış açıklanması bekleniyor.

Bloomberg ABD Başekonomisti Anna Wong, ABD istihdam piyasasının ağustos ayında soğuduğu görüşünde. Wong, “Yellow Corp.’un iflası ve Hollywood müelliflerinin grevi işe alımlarda baskı yaratıyor lakin bunların tarım dışı istihdam üzerindeki tesiri, kısmen Taylor Swift’in konser cinsinin da tesiriyle cümbüş ve otelcilik çalışanlarına yönelik talebin artması nedeniyle bir ölçü sınırlanabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Wong, “United Auto Workers’te muhtemel bir grev ve sonbaharda istihdam artışını negatife çevirecek muhtemel bir hükümet kapanmasıyla birlikte işgücü piyasasındaki çatlakların önümüzdeki aylarda genişleyeceğini düşünüyoruz” dedi.