global-piyasalarda-cin-bilgileri-istahi-bozdu-jPeVaEUc.jpg

Global piyasalarda Çin bilgileri iştahı bozdu

Eylül 5, 2023 0Haberler

Çin’de açıklanan ve hayal kırıklığı yaratan hizmet dataları sonrası Asya’da pay senedi endeksleri geriledi.

Hong Kong’da düşüşlere konut dalı payları öncülük ederken, Güney Kore payları ağustos ayı enflasyon verisinin beklentileri aşması sonrası geriledi. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de negatif istikametli açılışlara işaret etti.

Avustralya Merkez Bankası siyaset faizini beklentilere paralel biçimde yüzde 4,10’da bırakırken, ek sıkılaştırmanın önümüzdeki devirde gerekebileceği sinyalini verdi. Avustralya doları kararın akabinde değişim göstermedi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 7 günlük yükselişin akabinde negatif bölgedeki birinci kapanışına hazırlanıyor.

Offshore yuan Çin hizmet PMI verisi sonrası bedel kaybetti. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,11 yükselirken, ABD 2 yıllık tahvil getirisi 2 baz puan arttı.

Petrol fiyatları, OPEC+’nın piyasayı daraltan arz kesintilerinin yol açtığı yükselişin akabinde kasım ayından bu yana en yüksek düzeyine yakın süreç gördü.

Buğday fiyatları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasındaki görüşmeden tahıl koridoru muahedesinin tekrar canlandırılması kararının çıkmaması üzerinde tırmandı.

Çin’de hizmet kesiminde yılın en yavaş büyümesi

Çin’de hizmet bölümü aktivitesine ait resmi olmayan bir anket Ağustos ayında bu yılın en yavaş büyümesini kaydederken, ülkedeki ekonomik kaygıların tüketim harcamalarını baskılamaya devam ettiği görüldü.

Temmuz ayında 54,1 düzeyinde açıklanan Caixin hizmet PMI endeksi geçen ay 51,8’e geriledi. Caixin ve S&P Küresel tarafından gerçekleştirilen özel anket kritik 50 düzeyinin üzerinde kalmayı başarsa da aralık ayından bu yana en düşük düzeye işaret etti. Anket ile yayımlanan açıklamaya nazaran, düşüş yeni işlerdeki daha ölçülü bir büyümeden kaynaklandı.

Macquarie Group Ltd. Çin Ekonomisti Larry Hu, “Çin’in hizmet bölümünde ve hatta tüketiminde toparlanma devam ediyor lakin bu toparlanma beklendiği kadar güçlü değil. Hanehalkları ekonomik dertler nedeniyle gelecekteki gelirleri konusunda pek optimist değiller ve bu nedenle daha fazla tasarruf etme eğilimindeler” değerlendirmesini yaptı. Öte yandan ülkede konut dalı sorunları devam ederken, dünyanın en borçlu konut geliştiricileri ortasında yer alan Çinli Country Garden Holdings ihraç ettiği iki dolar cinsi tahvilin kupon ödemelerini ek müddet içinde gerçekleştirmeyi başardı ve temerrütten kurtuldu.