global-piyasalarda-abd-enflasyonu-gunu-hnsfOcLF.jpg

Global piyasalarda ABD enflasyonu günü

Eylül 13, 2023 0Haberler

ABD paylarında Apple tesiri gözlenirken Asya’da yüksek seyreden petrol fiyatları sebebiyle bu sabah kayıp yaşanıyor.

Nasdaq 100, Apple’daki düşüş sonrası Salı gününü yüzde 1,1 düşüşle tamamladı. ABD pay vadelileri sabah saatlerinde yüzde 0,2’ye yaklaşan kayıplar yaşıyor.

Tüm kıymetli endekslerin kayıp yaşadığı Asya Pasifik’te Çin CSI ve Japon Topix ekside. Petrol fiyatları OPEC+’ın arz kesintileriyle yükselişini sürdürüyor. Brent petrol 92 doların üzerinde alıcı buluyor.

ABD tahvil getirileri TÜFE verisi öncesi yatay. İki yıllık getiri yüzde 5’in üzerinde seyretmeye devam ederken 10 yıllık getiri yüzde 4,28 yatay seyirde.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.251 puanda yatay.

Piyasalar ABD enflasyonunda hangi sinyalleri arayacak?

Gelecek haftaki Fed faiz kararı öncesi merakla beklenen ABD ağustos TÜFE verisi bugün 15:30’da açıklanacak.

Bloomberg anketindeki iddialar manşet TÜFE’de güç tesiriyle bir kesim yükselişi, çekirdek enflasyonda ise yumuşamanın devamını yansıtıyor.

Medyan beklenti yıllık TÜFE artışının temmuzdaki yüzde 3,2 bedelinden yüzde 3,6’ya, aylık TÜFE’nin ise yüzde 0,2’den yüzde 0,6’ya yükseleceği istikametinde.

Gıda ve güç üzere volatil kalemleri dışarıda bırakması sebebiyle Fed’in daha çok odaklandığı çekirdek TÜFE’deki artışın ise yüzde 4,7’den yüzde 4,3’e gerilemesi bekleniyor.

Aylık çekirdek TÜFE artışının da yüzde 0,2 olarak gerçekleşmesi varsayım ediliyor. Bloomberg Economics ekonomistleri Anna Wong ve Bjorn Van Roye’ye nazaran TÜFE Fed kararına ait karışık bildiriler verecek.

Enerji öncülüğünde TÜFE artışı ekonomistlere nazaran ABD deflasyon trendinde duraksama olarak yorumlanabilir. Fakat Wong ve Van Roye çekirdek enflasyondaki güzelleşmenin Fed Eylül toplantısını pas geçmesinde kâfi olacağı görüşünde.

Ekonomistler, Fed faiz artışının gecikmeli tesir gösterdiği işgücü piyasası ve tüketim harcamalarında yumuşama görülmesiyle birlikte ABD’de enflasyon beklentilerinin çıpalandığını düşünüyor.

Bloomberg Economics’in baz senaryosu, Fed’in faizleri yılın geri kalanı boyunca sabit tutarak yüzde 5,5’te muhafazası istikametinde.