global-piyasalarda-abd-enflasyon-verisi-sonrasi-risk-istahi-USsASLeC.jpg

Global piyasalarda ABD enflasyon verisi sonrası risk iştahı

Eylül 14, 2023 0Haberler

ABD’de çekirdek enflasyonun tekrar yükselişe geçmesine karşın genel TÜFE verisinin büyük ölçüde beklentilere yakın açıklanması risk iştahını artırıyor.

Asya Pasifik genelinde pay senetleri endeksleri yükselişte. Japon Topix ve Güney Kore Kospi yüzde 1 yükseliş kaydederken Hong Kong Hang Seng ölçülü kayıp kaydetti.

ABD pay vadelileri de olumlu.

Şahin Fed ihtimaline karşın dolar düşüyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 düşüşle 1.248 puanda.

ABD tahvil getirileri ise istikametini aşağı çevirdi. Siyaset faizine hassas iki yıllık getiri bir baz puan düşüşle yüzde 4,96’ya, 10 yıllık getiri ise iki baz puan düşüşle yüzde 4,23’e geriledi.

Petrolde yeni süreç gününde yükseliş var. Brent etkin kontratı 92 doların üzerinde. TÜFE verisi sonrası kayıp yaşayan spot altın ise yeni süreç gününde olumlu.

Analistlerden ABD TÜFE ve Fed Yorumları

ABD’de altı ay sonra birinci defa aylık çekirdek enflasyonun yükselişe geçmesi gözleri Fed’in şahin kanadına çevirdi. Analistlere nazaran çarşamba günkü ABD TÜFE verisinin akabinde yılı geri kalanı için faiz artış seçenekleri masada olabilir.

Nationwide Life Insurance Başekonomisti Kathy Bostjancic bilginin hayal kırıklığı yarattığını belirterek “Bu bilgi Fed’i şahin alarm durumunda koruyacak ve kasım, aralık için faiz artış ihtimallerini canlı tutacak” değerlendirmesini yaptı.

High Frequency Economics ABD Başekonomisti Rubeela Farooqi ise beklentiyi aşmasına karşın datanın eylül ayında faiz artışını pas geçmeyi desteklediğini belirtti. Farooqi “Öte yandan FOMC yüzde 2 maksadına yanlışsız daha fazla delil görmeden zafer ilan etmeyecektir. Komite şayet gerekirse daha fazla faiz artışına açık olmaya devam edecek” yorumunu yaptı.

Inflation Insight Lideri Omair Sharif ise çekirdek enflasyonda dördüncü çeyrekte yükseliş beklediğini ve bunun aralık ayında Fed faiz artışıyla sonuçlanabileceğini bildirdi. Fed 20 Eylül Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak.