fed-miktarsal-sikilasmada-esik-atladi-FOG2QCUP.jpg

Fed miktarsal sıkılaşmada eşik atladı

Eylül 6, 2023 0Haberler

Fed’in miktarsal sıkılaştırma adımları kıymetli bir eşiğe ulaştı. Fed’in Nisan 2022’de 8,4 trilyon dolar ile tepeyi gören etkin portföy büyüklüğü 1 trilyon dolar düşerek 7,4 trilyon dolara geriledi. RBC Capital Markets Stratejisti Blake Gwinn’e nazaran bilanço küçültme bugüne kadar “acısız” geçti. Gwinn “Miktarsal sıkılaştırmanın piyasalara büyük bir tesirini görmedik” diye konuştu.

Fed, faal portföy büyüklüğünü düşürerek miktarsal sıkılaşma konusunda evre kaydederken siyaset faizine ait Eylül sinyalleri gelmeye devam etti.

Ağustosta yavaşlayan tarım dışı istihdam büyümesinin akabinde Fed üyelerinden Eylül’de durma sinyalleri geliyor. Fed üyesi Christopher Waller eylül ayında faizlerin sabit kalmasını destekleyeceği sinyalini verdi. CNBC’ye konuşan Waller üyelerin faizde “temkinli bir formda ilerlemeyi kaldırabileceğini” belirtti. Waller “Hemen acil bir adım atmamız gerekmiyor. Bekleyip bilgileri görebiliriz” sözlerini kullandı.

Fed’in şahin üyelerinden Loretta Mester ise faizleri bir kesim yükseltmenin gerekebileceğini, lakin çabucak eylül ayında adım atmak zorunda olmadıklarını belirtti. Börsen-Zeitung’a konuşan Mester eylül toplantısına kadar birçok datanın açıklanacağını vurguladı.