cin-merkez-bankasindan-iktisada-nakit-dayanagi-m3ONuSF6.jpg

Çin Merkez Bankası’ndan iktisada nakit dayanağı

Eylül 15, 2023 0Haberler

Çin Merkez Bankası ekonomik toparlanmayı hızlandırma gayretlerini artırarak piyasalara daha fazla nakit sürdü.

Çin Merkez Bankası, bankaların mecburî karşılıklarında kesinti kararı aldıktan bir gün sonra finansal sisteme nette 191 milyar yuan (26,3 milyar dolar) nakit sundu. Bu kararın 500 milyar yuanlık (68,84 milyar dolar) bir tesiri olacağı öngörülüyor. kadar hür bırakabilecek bir atakla,

Banka, ayrıyeten 14 günlük para piyasası kredisi yoluyla 34 milyar yuan (4,7 milyar dolar) enjekte etti.

Çin Merkez Bankası orta vadeli siyaset faizi olan bir yıl vadeli borç verme faizini de %2,50’de tuttu.

PBOC tarafından yapılan bir dizi nakit enjeksiyonu, sanayi üretiminden perakende satışlara kadar Ağustos ayı datalarının daha fazla düzgünleşme işareti göstermesiyle, yetkililerin ekonomik toparlanma ivmesini sağlamlaştırma niyetini ortaya koydu.

Son nakdî genişleme ve optimist ekonomik göstergeler, yatırımcılar ortasında risk iştahını canlandırırken, yuanı ve Çin devlet tahvili getirilerini üst çekti.

Oversea-Chinese Banking Corp. Stratejisti Frances Cheung, “Serbest bırakılan daha kalıcı likidite piyasaya güçlü bir dayanak sağlayacaktır. Orta vadeli siyaset faizinin değiştirilmemesi, siyaset odağının para fiyatından mali harcamalar ve likidite enjeksiyonu yoluyla daha direkt dayanağa yanlışsız kaydığını gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.