cin-kademeli-devaluasyon-mu-istiyor-cCP8nZKc.jpg

Çin kademeli devalüasyon mu istiyor?

Eylül 8, 2023 0Haberler

Uluslararası piyasalarda dolar yaklaşık 7,36 yuana yükseldi ve ruhsal açıdan kritik 7,35 düzeyinin üzerine çıktı. Bu, 2010 yılında offshore yuan piyasasının oluşmasından bu yana görülen en güçlü düzeye yakın oldu.

Piyasalar PBOC’nin bu kararını Çin idaresinin yuanın kademeli halde kıymet kaybetmesini kabul ettiği halinde yorumlarken, Australia & New Zealand Banking Group dolar/offshore yuanın rahatlıkla daha da kritik bir ruhsal düzey olan 7,40’ı test edebileceğini öngördü.

PBOC, bağımsız bir para siyaseti sürdürürken döviz kurunu istikrara kavuşturması ve sermaye çıkışlarını önlemesi gereken kuvvetli bir sürecin içinde. Fakat yuan Çin’de iktisat sürat keserken ve güvercin bir para siyaseti izlenirken, ABD’de güçlü dataların açıklanması ve Fed-PBOC faiz farkının açılması sonucunda yatırımcıların doları tercih etmesi nedeniyle baskı altında.

Geçmiş tecrübeler de zayıf yuanın Çin’in ihracatını daha rekabetçi hale getirmesi nedeniyle siyaset yapıcıların büyümeye öncelik verme ve sonunda denetimli bir paha kaybına müsaade verme eğiliminde olduklarını gösteriyor.