asya-piyasalarinda-cin-takviyesi-uKgVepRz.jpg

Asya piyasalarında Çin takviyesi

Eylül 12, 2023 0Haberler

Asya-Pasifik piyasaları Salı günü, Wall Street’te Tesla ve Qualcomm öncülüğündeki teknoloji rallisinin akabinde çoğunlukla düşüş yaşadı.

Tesla payları, Morgan Stanley’nin pay senedini yükseltmesinin ve otonom yazılımındaki atılımlar nedeniyle gelecekte kıymetli bir yükseliş öngörmesinin akabinde yüzde 10 arttı. Qualcomm payları, yarı iletken şirketinin 2026 yılına kadar Apple’a akıllı telefonlar için 5G modem sağlayacağını açıklamasının akabinde yaklaşık yüzde 4 arttı.

Yatırımcı inancı, Pazar günü The Wall Street Journal’da yer alan ve Fed’in gelecek haftaki toplantıda faiz artırmama konusunda fikir birliğine vardığını belirten bir raporla da desteklendi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi, emlak geliştiricisi Country Garden Holdings’in paylarının yüzde 8,7’ye kadar yükselmesiyle marjinal bir düşüş yaşadı. Bu, alacaklıların Pazartesi günü geç saatlerde altı onshore tahvilinin geri ödemelerini uzatma kararı almasının akabinde geldi.

Anakara Çin pay senetleri, CSI 300 endeksinin yatay çizginin çabucak üzerinde seyretmesiyle baskı altında kaldı.

Avustralya’da S&P/ASX 200, ülkenin Ağustos ayı iş dünyası inanç anketinin Temmuz’daki +1’den +2’ye güçlenmesiyle yatay bir seyir izledi.