analistler-applein-yeni-lansmanini-begenmedi-ebzWXzfu.jpg

Analistler Apple’ın yeni lansmanını beğenmedi

Eylül 13, 2023 0Haberler

Apple dört yeni iPhone modelini tanıtırken analistler yavaşlayan global akıllı telefon pazarı gölgesinde yapılması beklenen fiyat artışını yetersiz buldu.

Kamera güncellemeleri, malzeme değişimi ve USB-C portu dışında geçtiğimiz yılki iPhone modellerine nazaran büyük bir sıçrama gözlenmeyen yeni seride giriş düzeyi iPhone’un ABD fiyatı 799 dolarda tutuldu. Yalnızca serinin en üst modeli iPhone Pro Max’in fiyatı 100 dolar artırılarak 1.199 dolara çıkarıldı.

Evercore ISI Analisti Amit Daryanani birtakım yatırımcıların Apple’dan daha geniş çaplı bir fiyat artışı beklediğini, bu yüzden lansmana müspet reaksiyon vermediğini belirtti.

Bloomberg Intelligence analistlerine nazaran bu fiyat artışı orta tek haneli büyüyen Apple’ın satış gelirlerini yüksek tek haneli düzeylere taşıyabilir.

Analistler Anurag Rana ve Andrew Girard’a nazaran Çin talebi bu senaryonun gerçekleşmesi üzerinde risk oluşturuyor. Apple’ın lansmanda sürpriz bir teknoloji açıklamaması ve fiyat artışlarını hudutlu tutması üzerine payları yüzde 1,7 geriledi.