altinda-arka-arda-ikinci-haftalik-yukselis-mi8OT3CH.jpg

Altında arka arda ikinci haftalık yükseliş

Eylül 1, 2023 0Haberler

Altın, ABD Fed’in izlediği enflasyon verisinin ekonomistlerin öngörüleriyle uyumlu gelmesinin akabinde tahvil getirilerindeki düşüşün tesiri ve Fed’in üzerindeki faiz artırımıyla ilgili baskıları hafifletmesi sonrası arka arda ikinci defa haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın ons başına 1.940 dolar düzeylerine yakın seyrediyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.665 TL düzeylerinden alıcı buluyor.

Fed’in temel enflasyona ait tercih ettiği gösterge olan çekirdek PCE 2020’nin sonundan bu yana arka arda en küçük artışını kaydederek swap yatırımcılarının bu yıl diğer bir artış yapılacağına dair fiyatlamalarını azaltmalarına yol açtı.

10 yıllık tahvil getirisi, son vakitlerde en son 2007’de görülen düzeylere ulaşması sonrası gerilemesini sürdürdü. Yüksek faizler ve tahvil getirileri faiz getirisi olmayan altın için genellikler olumsuz tesire sahiptir.

Yatırımcılar Cuma günü ilerleyen saatlerde yayımlanacak olan ve Ağustos ayında daha küçük bir artış göstermesi beklenen ABD tarım istihdam verisini yakından takip edecek.