altinda-abd-enflasyonu-bekleyisi-UT8JPa35.jpg

Altında ABD enflasyonu bekleyişi

Eylül 12, 2023 0Haberler

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in faiz kararına dair aktüel bir bakış açısı sağlayabilecek ABD enflasyon verisini beklemesiyle yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.920 dolar düzeyinden süreç görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.660 TL’den alıcı buluyor.

Altın piyasalarında Çarşamba günü açıklanacak ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bilgilerine kadar piyasaların genel olarak sakin geçmesi beklenirken bu dataların, önümüzdeki hafta Fed’in alacağı faiz kararına ait ipuçları vermesi bekleniyor.

Piyasa beklentisi bu toplantıda faiz artışlarında duraklamaya gidilmesi tarafında.

Enflasyon verisi kısa vadeli baskı oluşturabilir

Uzmanlar beklentilerle uyumlu ya da biraz üstünde gelecek bir enflasyon sayısının altın üzerinde kısa vadeli bir baskı oluşturacağını pahalandırıyor.

New York Fed tarafından yayımlanan bir rapora nazaran ABD’lilerin enflasyona ait genel görüşleri, kira ve besin üzere temel gereksinimler için daha yüksek fiyatlar öngörmelerine karşın Ağustos ayında çok az değişiklik olacağı biçiminde.

CME’nin Fedwatch takip programına nazaran piyasalar 19-20 tarihlerinde gerçekleştirilecek FOMC toplantısında faizlerin tıpkı düzeyde tutulma ihtimali yüzde 93 olarak fiyatlanırken bu sayı Kasım ayında yapılacak toplantı için yüzde 44 olarak gerçekleşti.

Fed’in enflasyonu dizginlemek için faizleri artırması durumunda faiz getirisi olmayan altına olan talebi olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Öte yandan altınla negatif korelasyon sahip ABD Doları Endeksi açıklanacak TÜFE dataları öncesinde hafif geriledi.

JPMorgan analistleri geçtikleri bir notta, “Geniş bir perspektiften bakıldığında, altın fiyatları, daha güçlü dolar ve ABD uzun vadeli tahvil getirilerinin yükseldiği birkaç aylık periyotta nispeten uygun bir performans sergiledi” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan analistler, altın fiyatlarındaki daima yükselişin muhtemelen Fed’in faiz indirimi döngüsüne yanlışsız bir dönüşle katalize edilmesi gerektiğini de eklediler.