altinda-abd-enflasyonu-baskisi-aSp9M2L3.jpg

Altında ABD enflasyonu baskısı

Eylül 14, 2023 0Haberler

Altın, Çarşamba günü gelen ABD enflasyonunun Fed’in bu yıl mali sıkılaştırma uygulayabileceğine işaret etmesiyle düşüşünü ikinci güne taşıması sonrası yatay seyrediyor.

Spot altın ons başına 1.905 dolar düzeylerinden süreç görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.650 düzeylerinden alıcı buluyor.

ABD’de Fed’in favori enflasyon göstergesi olan besin ve güç maliyetlerinin hariç tutulduğu çekirdek enflasyon Ağustos ayında beklentilerin üstüne yükselere bir evvelki aya nazaran yüzde 0,3 arttı.

Enflasyon verisinin akabinde CME FedWatch takip programına nazaran yatırımcılar yüzde 97 olasılıkla Fed’in Eylül toplantısında faizleri sabit tutacağını öngörürken Kasım toplantısında faizlerin artırılma ihtimali ise yüzde 42 oldu.

Swap yatırımcıları, artık ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu denetim altına alma teklifinde bir artış daha yapma ihtimalini ise yüzde 50 olarak görüyor.

Uzmanlar altın piyasasında en büyük belirsizliğin 2024 yılı için Fed’in faiz indirim patikası olduğunu ve bu durumun altının volatilitesindeki en büyük etken olarak öne çıktığını belirtiyor.

Verinin akabinde tahvil getirilerinde yükseliş gözlenirken bu durumun yüksek faiz ve tahvil getirileri ile negatif korelasyona sahip altını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Bloomberg’in hesaplamalarına nazaran Şanghay Altın Borsası’nda spot altın Çarşamba günü memleketler arası piyasalara oranla ons başına 90 doların üzerinde primle süreç gördü. Zayıf yuanın son haftalarda fiyatları artırmasıyla yaşanan bu yükseliş 20 yıl evvel kurulan borsada görülen en yüksek düzey olarak kaydedildi.