altin-ithalatinda-kota-gevsetildi-ZYaZTrOA.jpg

Altın ithalatında kota gevşetildi

Eylül 6, 2023 0Haberler

Mücevher İhracatçıları Birliği, ihracatçılar altın kotasından etkilenmeyecek biçimde yetkilendirilmiş bankalar üzerinden altın temin edebileceğini duyurdu.

Konuya ait olarak ihracatçı firmaların hammaddeye erişimlerine imkân sağlanması emeliyle, Hazine ve Maliye Bakanlığınca değerli madenler aracı kuruluşu faaliyet müsaadesi verilmiş olan T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Vakıf İştirak Bankası A.Ş.’ye kota tahsis edilecek.

İhracatçı şirketler tarafından kelam konusu bankalara ayın birinci 5 iş günü (yalnızca 2023 yılı Eylül ayı için ayın birinci 7 iş günü) içerisinde, fiili ihracı bir evvelki ay içerisinde (yalnızca 2023 yılı Eylül ayı için 7 Ağustos-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında) gerçekleştirilen mücevher ihracatına ait Gümrük Beyannameleri (GB) ile birlikte satın almak istedikleri işlenmemiş altın ölçüsü fiyatını bildirerek müracaatta bulunulacak.

Öte yandan talepler ilgili banka tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen asıllar çerçevesinde pahalandırılacak ve ilgili ihracat bedelinin ihracatçı tarafından bahse mevzu bankaya getirilmesi uygun görülecek.