altin-iki-haftanin-en-dusugunde-G7psEVhd.jpg

Altın iki haftanın en düşüğünde

Eylül 13, 2023 0Haberler

Altın, ABD’de faiz patikasına dair daha net bir fotoğraf sunması beklenen enflasyon bilgileri öncesinde iki haftanın en düşük düzeyine yakın seyrediyor.

Spot altın ons başına 1.910 dolardan süreç görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.650 TL düzeyine yakın süreç görüyor.

Ağustos ayı ABD enflasyon verisinin, Fed’in enflasyonla uğraşının aktifliği ve daha fazla artışa muhtaçlık olup olmadığı konusunda daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Kelvin Wong açıklanacak datayı kıymetlendirerek, “ABD enflasyon verisinin beklenenden daha sıcak gelmesi durumunda bu durum 10 yıllık tahvil getirilerini daha üst taşıyacak ve altını olumsuz etkileyecek” tabirlerini kullandı.

ABD 10 yıllık tahvil getirileri, faizlerin daha uzun mühlet yüksek kalacağı beklentisiyle yakın vakitte yüzde 0,2 artmış ve altındaki yükselişi sınırlamıştı.

Fed’in 19-20 Eylül’de yapılacak toplantıda faizleri sabit tutması beklense de ekonomistlerin bir kısmı Merkez Bankası’nın faizleri 2024 Nisan-Haziran devrinden evvel düşürmesini beklemiyor.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası tarafında da enflasyona dair beklentiler önümüzdeki yıl yüzde 3’ün üzerinde kalacağına işaret ederken bu durum bankanın Perşembe günü yapılacak toplantıda arka arda onuncu sefer faiz artışına gitme ihtimalini güçlendiriyor.