alibaba-ceosunun-istifasi-sonrasi-paylar-dustu-WyA8RVSB.jpg

Alibaba CEO’sunun istifası sonrası paylar düştü

Eylül 11, 2023 0Haberler

Şirketten yapılan açıklamada, yeni yapılanmada üst yönetici misyonuna getirilen Eddie Vu Yongming’in Alibaba Cloud’un idaresini de üstleneceği duyuruldu.

Alibaba, 20 Haziran’da, Cang’ın yine yapılandırma kapsamında çatı holdingdeki yöneticilik misyonlarını devredeceğini duyurmuştu.

Şirketin idare şurası başkanlığını, 10 Eylül’den itibaren, idari lider yardımcısı Joseph C. Tsai’nin, üst yöneticiliği ise e-ticaret platformları Taobao ve Tmall’un başındaki Eddie Vu Yongming’in üstleneceği bildirilmişti.

Cang’ın, yeni periyotta CEO olarak şirketin bulut bilişim hizmetleri ünitesi Cloud Intelligence’ın başında bulunmayı sürdüreceği kaydedilmişti.

Eski yöneticinin daha evvel açıklanan plandan farklı olarak bulut bilişim ünitesindeki vazifesini de bırakması sürpriz gelişme olarak bedellendiriliyor.

Açıklamanın akabinde kümenin Hong Kong Borsası’nda süreç gören payları Pazartesi günü yüzde 4’ten fazla düştü.

Cang’ın kurduğu teknoloji fonuna 1 milyar dolar yatırım

Yeni idare heyeti lideri Tsai, şirketin çalışanlarına gönderdiği bilgi notunda, Alibaba’nın, Cang’ın kurduğu teknoloji fonuna 1 milyar dolar yatırım yapacağı, fonun, Ali Baba’nın teknoloji ekosisteminin gelişime ve gelecek büyüme stratejisine takviye sağlayacağına vurgu yapıldı.

Alibaba’ya 2007’de katılan 51 yaşındaki Cang, daha evvel e-ticaret platformlarının idaresini yürütmüştü. Bu periyotta, Tabao ve T-Mall’un karlılığa geçerek Çin’in ve dünyanın en büyük çevrim içi alışveriş platformları haline gelmesinde kıymetli rol oynamıştı.

Cang, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın kurumsal vazifelerinden çekilme sürecinde 2015’te şirketin üst yöneticisi, 2019’da da idare heyeti başkanlığını üstlenmiş, 2022 Aralık’ta Hong Kong’da yaşanan servis sıkıntılarının akabinde Cloud Intelligence’ın da idaresini şahsen üstlenmişti.

Cang, Alibaba’nın öncülük ettiği, her yıl 11 Kasım haftasında gerçekleştirilen, “Bekarlar Günü” yahut “11.11” olarak bilinen çevrim içi alışveriş şenliğinin de fikir babası olarak biliniyor.

Yönetim değişikliği şirketin mart ayında açıkladığı tekrar yapılandırma kararının akabinde geldi. Buna nazaran şirketin çatı holdingden bağımsız faaliyet gösterecek 6 iş kümesine bölünmesi öngörülüyor.

Şirketin amiral gemisi niteliğindeki e-ticaret platformları Taobao-Tmall, bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı Cloud Intelligence, akıllı lojistik hizmetleri sağlayıcısı Cainiao Smart Logistics, dijital iş tahlilleri alanında faaliyet gösteren Küresel Digital Business, mahallî teknoloji hizmetleri sağlayıcısı Local Services ve medya ile cümbüş bölümü teşebbüslerini kapsayan Digital Media and Entertainment kümelerinin, bağımsız yönetilen şirketler olarak faaliyet göstermesi planlanıyor.

Yeni yapılanmayla her iş kümesinin piyasada bağımsız varlık göstermesi, rekabet konusunda kendi yolunu çizmesi ve halka arz dahil kendi finansman kaynaklarını yaratması hedefleniyor.