abdde-tahvil-hukumdari-tartismasi-evvel-kralligin-olmali-cWOvhWve.jpg

ABD’de tahvil hükümdarı tartışması: Evvel krallığın olmalı

Eylül 12, 2023 0Haberler

Pacific Investment Management Co.’yu dev bir şirkete dönüştüren duayen yatırımcı Bill Gross, yatırım muvaffakiyetini küçümsediği DoubleLine Capital’ın kurucusu Jeffrey Gundlach’a karşı tartışma yaratan değerlendirmelerde bulundu.

Gross, Future Proof konferansında yaptığı açıklamada, “Her şeyden evvel, tahvil hükümdarı yahut kraliçesi olmak için bir krallığa gereksiniminiz var” dedi.

Dünyanın en büyük tahvil yatırımcılarından Pimco’nun 2 trilyon doları olduğunu, DoubleLine’ın ise yaklaşık 55 milyar doları olduğunu belirten Gross, “Bu bir krallık değil, Letonya ya da Estonya üzere.” dedi.

Gross, ortalarındaki çekişmenin çıkış noktası hakkında yaptığı değerlendirmede, “Belki seninle çalışabilirim, iki tahvil hükümdarı olabiliriz dedim” sözlerini kullandı.

Sonraki 12 ay boyunca Gundlach’ın onu “çok zorladığını” söyleyen Gross, “Son yedi yıldaki siciline bakın. Gundlach, DoubleLine’ı 2009’da kurdu. Şirket, özel ve yatırım fonlarını, farklı hesapları yönetiyor. Yatırım ideolojisini ve piyasa tezlerini anlattığı web yayınlarıyla tanınan DoubleLine’ın 2021 sonu prestijiyle idaresi altındaki varlıkları 133 milyar dolardan fazlaydı” dedi.