abdde-kurumsal-tahvil-ruzgari-diniyor-9B9sUWkn.jpg

ABD’de kurumsal tahvil rüzgarı diniyor

Eylül 11, 2023 0Haberler

Eylül ayına süratli başlayan şirket tahvili ihracının önümüzdeki günlerde kıymetli ölçüde yavaşlaması bekleniyor ve bu da makaslar üzerindeki aşağı istikametli baskıyı sürdürüyor.

Artan arz-talep dengesizliği, artan temel baskılara karşın krediye temel dayanak sağlıyor.

ABD’deki Emekçi Bayramı sonrası şirketlerin tahvil satma telaşı Pazartesi günü kredi notu yüksek olan 13 ABD şirketinin iştirakiyle devam etti. Lakin, 20 Eylül’de gerçekleşecek olan Fed toplantısının önümüzdeki haftadan itibaren bu dalgayı sona erdirmesi bekleniyor.

Bu durum yatırımcıların, bilhassa 10 yıldan 30 yıla kadar çok düşük getiri artışına karşın şirketlerin ihraç etmekte isteksiz olduğu uzun vadede daha fazlasını istemesine neden oluyor.

Temel olarak, 17 ayın en düşük düzeylerine yakın ABD hazine tahvilleri ile getiri farkı, temerrüt ve iflas tehditlerinde artışa değil, yumuşak inişe ve gevşemeye işaret ediyor. Ancak fonlarda çıkışlar görülürken, sakinlik hâlâ bir tehdit olmaya devam ediyor ve merkez bankalarının enflasyon ile çabasından evvel daha fazla faiz artışı yapma ihtimalinin olduğu belirtiliyor.